STYRELSE DIGITALWELLARENA

Nedan presenteras styrelsen i DigitalWell Arena med representanter från både offentlig sektor, akademi och näringsliv. 

Fredrik Svensson

Ordförande
VD Redpill Linpro​
fredrik.svensson@redpill-linpro.com

Margareta Friman

Prorektor, Karlstads universitet
margareta.friman@kau.se

Lena Gjevert

Hälso- och sjukvårdsdirektör,
Region Värmland
lena.gjevert@regionvarmland.se

Håkan Spjuth

Avdelningschef Grants and Innovation Office,
Karlstads universitet
Hakan.spjuth@kau.se

Henrik Svensson

Folkhälsa- och kulturdirektör,
Region Värmland
henrik.svensson@regionvarmland.se

Mikael Borén

IT-direktör, Region Värmland
mikael.boren@regionvarmland.se

Gunilla Öberg

Vård- och omsorgsdirektör,
Karlstads kommun
gunilla.oberg@karlstad.se

Peter Furster

Acting Vice President, Head of Defense
CGI
peter.furster@cgi.com

Sandra Eriksson

Avdelningschef Digital utveckling och innovation,
Karlstads kommun
sandra.eriksson@karlstad.se

Livia Holm

Director of Policy
Kry
livia@kry.se

eu_fond_logo

EUROPEISKA UNIONEN – EUROPEISKA REGIONALA UTVECKLINGSFONDEN

Det regionala projektet DigitalWell finansieras av Europeiska Unionen – Europiska regionala utvecklingsfonden. Syftet med DigitalWell är att vi tillsammans ska utveckla digitala lösningar för behov inom välfärden med användarens egenförmåga i fokus.